U vedskoj književnosti možemo naći i svjetovne i duhovne teme. Postoje spisi koji opisuju religijske obrede, meditaciju i yogu, kao i knjige koje proučavaju predmete poput medicine, sociologije, matematike, arhitekture, politike i filozofije. Ove su svjetovne informacije dane kako bi se ljudsko društvo moglo urediti tako da zadovolji svoje potrebe i osigura mirno ozračje u društvu. To je neophodno za njegovanje duhovnog života, što predstavlja krajnji cilj Veda.
U vedskim spisima su opisane četiri djelatnosti - pobožnost, gospodarski razvoj, zadovoljavanje osjetila i oslobođenje. Međutim, peti i najviši cilj ljudskog života je ljubav prema Bogu (prema na sanskrtu). Spisi poput Bhagavad-gite i Šrimad Bhagavatama govore isključivo o tome glavnom religijskom načelu. Iz tih spisa učimo da sve dok ne oživimo našu izvornu ljubav prema Bogu, svjesnost Krišne, ne možemo biti posve zadovoljni.
Prema vedskom sustavu, znanje primljeno od najvišeg autoriteta treba smatrati savršenim. Prema Vedama postoje tri vrste dokaza: pratyakša, anumana i šabda. Pratyakša je stjecanje znanja putem izravnoga osjetilnog opažanja, anumana je eksperimentalno znanje, a šabda je primanje znanja od viših autoritea i stoga je ta metoda najsavršenija.
Vede stoga predstavljaju savršeno znanje, Apsolutnu Istinu. Takvo znanje se naziva apaurušeya, tj. znanje koje dolazi iz savršenog izvora i u kojem nema nedostataka uobičajenih za uvjetovana živa bića. Takvo se znanje prima kroz sustav bhakti-yoge, povezivanja s Apsolutom, putem učeničkog slijeda poput Brahma-Madhva-Gaudiya Sampradaye, čiji je vjerodostojni predstavnik Njegova Božanska Milost A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada, osnivač i acarya ISKCON-a (Međunarodnog društva za svjesnost Krišne).
Tekstovima na ovoj stranici pokušavamo na temelju Šrila Prabhupadinih knjiga predstaviti srž učenja Veda
Život u službi Boga i čovječanstva, Njegova Božanska Milost A.C. Bhaktivedanta Swami >>>
Veliki znanstvenici i
mislioci iz cijelog svijeta
već stoljećima pokušavaju
proniknuti u tajne
zakonitosti života nakon
smrti i misterije sjećanja
na prošle živote. >>>
Činjenica je da u svijetu ima
dovoljno hrane za svakoga. Ali tragedija je u tome što se većina hrane i zemljišta u svijetu posvećuje proizvodnji stoke (mesa) za ljude u industrijski naprednim zemljama, dok milijuni djece i odraslih u ostalom dijelu svijeta pate i umiru zbog gladi i neuhranjenosti. >>>
“Zašto bi ljudi ubijali krave iz svojih sebičnih razloga? Zašto čovjek ne bi bio zadovoljan sa žitaricama, voćem i mlijekom koji kombiniranjem mogu dati stotine i tisuće ukusnih jela? Zašto po cijelom svijetu postoje klaonice u kojima se ubijaju nedužne životinje?”
(A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada) >>>
Easiest Website Builder
DIJELI OVU STRANICU!